Klozet Modelleri

UYGULAMALI KOLEKSİYONLAR

KLOZET MODELLERİ FİYATLARI – GEBERİT, İDEAL STANDART

Klozet Fiyatları?

Klozet fiyatları, marka ve klozet modeline göre değişkenlik gösterebilmektedir. Markaların üretimde kullandıkları malzemelere göre fiyat farklılıkları meydana çıkmaktadır. Farklı model ve renkler de üretimi yapılmaktadır. Klozet renkleri ve model farklılıkları fiyata etki etmektedir. Aynı zamanda kullanım alanının büyüklüğüne göre farklı ebatlarda klozet çeşitleri tercih edilebilmektedir. Standart üretilen ebatlardan farklı bir boyutta tercih edilen klozet fiyatları ek maliyete sebep olmaktadır. İnternet sitelerinde veya ev yapı malzemeleri satan yerlerden en ucuz klozet fiyatları araştırması yapılabilmektedir.

Klozet Modelleri Nelerdir?

Farklı modellere ve çeşitlere sahip olan klozet takımları, kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Banyo veya tuvalette bulunan boş alana göre farklı klozet ölçüleri temin edilebilmektedir. Banyo ve tuvalet tasarımlarına uygun modeller tercih edilebilmektedir. Talep edilmesi halinde klozet modelleri her renkte üretilebilmektedir. Birçok model ve renk seçeneği bulunan oturaklı tuvalet çeşitleri kullanım alanlarının şık bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

  • Gömme klozetler: Tesisatının gizli olması ve duvara monte edilmesi sebebiyle en fazla tercih edilen klozet modelidir. Banyolarda estetik bir görüntü sağlamaktadır.
  • Engelli bireyler için klozetler: Engeli bulunan bireylerin kendi imkânlarıyla ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktadır. Engelsiz bireyler gibi, tuvalet ihtiyaçlarını kendileri karşılamaları için özel olarak üretilmiştir. Bu klozetler anti bakteriyel yüzeylere sahip, birçok modeli bulunan klozet çeşitleridir.
  • Asma klozet: Banyo zemini ile bağlantısı olmadığından dolayı görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Modelleri ve renkli klozet çeşitleri ile ön plana çıkmaktadır. Beyaz, kırmızı, mavi ve siyah klozet çeşitleri mevcuttur. Farklı ve canlı renklerde özel olarak tasarlanarak üretilen asma klozetlerin temizliği oldukça pratik ve kolaydır. Kullanım alanlarında farklı bir izlenim bırakmasından ötürü otel, kafe ve restoranlarda sıkça tercih edilmektedir.
  • Yerden klozetler: Duvara dayalı ve pratik kullanımlarıyla ön plana çıkan bu modeller ayaklı klozet olarak da bilinmektedir. Tek parça halinde üretilmektedir. Şık tasarımları bulunan alttan çıkışlı klozet modelleri, maliyet açısından da uygun olması sebebiyle farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Birçok modeli bulunan bu klozet seti, kullanıcılar tarafından tercih edilen en gözde modellerden biridir.
  • Duvara sıfır klozet: Gizli tesisatları sayesinde arkadan çıkışlı klozet modelleri banyo tasarımlarında büyük bir öneme sahiptir. Fiyatı ve tasarımlarıyla son dönemlerde ülkemizde en çok tercih edilen klozet modelleri arasındadır ve gömme klozet fiyatları diğer klozet fiyatlarından yüksektir.
  • Rezervuarlı klozet: Bu klozet modeli, rezervuar, klozet kapağı ve klozetten oluşmaktadır. Kendi içinde sifon sistemi bulunan rezervuarlı klozet modeli gizli tesisat montajı özelliğine sahiptir.
  • Akıllı klozetler: Konfor ve rahatlık sunacak seviyede üretimi yapılan klozet modelleri, günümüzdeki teknolojik gelişime ayak uydurmayı başarmıştır. Akıllı klozet modelleri, ısıtma, sağlıklı yüzeyler ve özel yıkama seçenekleri ile tasarlanabilmektedir. Otomatik olarak açılıp kapanan klozet kapaklara sahip akıllı klozetler oldukça hijyeniktir. Ayrıca su tasarrufu yapılmasını sağlamaktadır.
  • Amerikan tuvalet: Obez popülasyonu göz önünde bulundurularak çok geniş ölçülerde üretilmektedir. Tuvalet kapaklarının ortasında bulunan açıklık nedeniyle diğer klozet modellerine göre daha hijyeniktir. Su seviyesi daha yüksek ve sifondan gelen su daha basınçlıdır.
  • Kanalsız klozet: Kanalsız klozetler, rezervuardan gelen suyu kanallar yardımıyla değil, suyun basıncıyla klozetin içerisinde dolaştırarak klozeti temizlemektedir. Bu sayede kanalsız klozetler su tasarrufu sağlamaktadır. Kanalsız klozetlerde, mikroorganizmaların barınabileceği kıvrımlar, oyuntular ve kenarlar bulunmamaktadır.
  • Kare klozet: Standart klozet modellerinden farklı olarak üretilmektedir. Küçük alanlarda kullanılan bu klozet modeli, kare görüntüsü sebebiyle alanı olduğundan daha geniş göstermektedir.

Banyo Dekorasyonunda Klozetin Önemi

Alafranga tuvalet olarak bilinen klozetler yaygın bir kullanıma sahiptir. Klozetlerin tasarımı alaturka tuvaletlerden çok farklıdır. Konfor ve rahatlık açısından oldukça ileri bir tasarıma sahip olan klozetler istenmesi durumunda sifon, lavabo ve rezervuarlarla set olarak satın alınabilir. Seçimin set şeklinde olması ile istenen dekorasyon tam anlamıyla oluşturulabilir. Klozetlerin sifonları ürünün iç temizliğinin basit şekilde yapılabilmesini sağlar. Bu sayede klozetin kirlenmesi daha uzun vakit alıyor ve kullanıcıların sürekli olarak temizlemesi gerekmez. Ürüne iç ve dış donanımın kattığı işlevselliğin yanında klozetler aynı zamanda dekorasyon açısından da oldukça güzel parçalardır. Eski yıllara ait dekorasyonlarda klozetlerin bulunduğu setlerde sadece beyaz renk göze çarpar. Son yıllarda ise klozet ve banyoda bulunan diğer dekorasyon parçalarında çok daha farklı renkleri görmek mümkündür. Geçen zamanla birlikte dekorasyondaki renklerin dışında farklı özellikler de değişikliğe uğrar. Klozet ihtiyacı doğduğu durumlar bu özelliklerin her biri detaylı olarak ele alınmalıdır. Klozetlerin modeli, kullanılan malzemeler, montaj biçimi gibi konular netleştirilerek yapılan satın alımlardan en doğru alışverişler olur. Banyonun alanı sadece ürünün büyüklüğü ve rengini etkileyen bir konu değildir. Aynı zamanda ürünün nereye ve ne şekilde monte edileceği de yine banyonun alanına ve şekline bağlıdır. Klozetin dışında bununla birlikte set olarak alınan diğer aksesuarlar da banyoya, dekorasyona, klozete ve kullanıcıların tercihlerine göre monte edilmelidir. Renk olarak canlı renklerden soft renklere, pastel renklere kadar çok fazla alternatif renk bulmak mümkündür. Bunlar arasından istenilen renge sahip ürünler kolaylıkla seçilebilir. Renk açısından karar verirken evin dekorasyonunda bulunan genel renkler de dikkate alınabilir. Evin tüm odalarında bir uyum yakalanmışsa bu renklerin benzer tonları ya da aynıları kullanılarak bir banyo dekorasyonu hazırlanabilir. Evin tamamı ile bağlantı kurmak istemeyen kişiler ise banyoda tamamen farklı bir hava oluşturabilir. Yaratılmak istenen atmosferin klozet çeşidi ve rengi ile yakından alakalı olduğunu unutmamak gerekir.

En Fazla Kullanılan Klozet Çeşitleri

Klozetlerin en genel kullanım şekli tabana monte edilmiş olan oturan klozet çeşitleridir. Ayaklı klozet olarak adlandırılan bu modeller geleneksel olarak en çok tercih edilen klozet çeşitleridir. Kullanımının yaygınlığı sebebiyle kullanıcılar arasından herhangi bir ayrım yapılmaksızın klozet olarak bilinir. Tabana monte edilmesi sayesinde taşıyabildiği ağırlık diye bir kavram belirtmeye gerek kalmaz. Tabanın taşıyabildiği yük aslında klozetin de taşıma kapasitesini belirtir. Bu durum ürünün en avantajlı özelliğini oluşturur. Tabana monte klozet çeşitlerinden sonra en sık tercih edilen bir diğer model ise duvara monte ürünlerdir. Bu ürünlerin genel adı asma klozet olarak bilinir. Asma klozet çeşitleri tasarımlarındaki yenilikler sayesinde yeni nesil ürünler olarak bilinir. Geleneksel klozetlerden en belirgin farklılığı tabana değil duvara monte edilmesinden kaynaklanır. Bunun dışında görünüm bakımından da oldukça modern dokunuşlar bulunur. Duvara monte olması ilk bakışta güvenlik açısından endişe yaratabilir. Ancak duvara montaj durumunun oldukça dayanıklı olması sağlanır ise böyle bir endişe duyulmasına gerek kalmaz. Ürünün görselliğinin dışında kalan en önemli avantajı ise zeminden daha yukarıda olması dolayısıyla daha kolay temizlenebilir olmasıdır. Ürünün yukarıda yer alması sayesinde zemin kolay ve hızlı bir şekilde temizlenebilir. Ayrıca yine ürünün yukarıda yer alması kir ve toz birikiminin minimuma düşmesini sağlar. Bu da daha z banyo kirliliği anlamına geldiği için banyonun genel temizliği de daha hızlı şekilde tamamlanabilir. Hijyen ve temizlik açısından çok daha dikkatli olan kişiler için bu ürünler en ideal modellerdir. Zemin temizliğinin yanında zeminle temas etmediği için kendi çevresi de basit şekilde temizlenebilir. Asma klozet çeşitlerinde en çok akla takılan soru işareti ürünün taşıyabildiği ağırlık ve dayanıklılık durumu olur. Tabana değil duvara asılı olması dayanıklılığını ve taşma kapasitesini etkiler mi gibi sorular kullanıcıların aklında geçer. Ancak bu ürünler montaj bakımından oldukça ileri bir tekniğe sahiptir. Bu nedenle de dayanıklılıkları zemine monte edilmiş olan klozet çeşitlerinden farklı değildir. Ürünlerin kalite kontrol çalışmaları sırasında yaşanabilecek tüm aksi durumlar değerlendirilir. Sonrasında ise kalite testlerinden geçmeyi başaran ürünler kullanıcılarına sunulur. Bu modele sahip olan klozet çeşitlerinin diğer bir avantajı da ürünlerin rezervuar kısmının duvara gömülü şekilde tasarlanmasıdır. Bu sayede klozet için ayrılan alan oldukça küçülerek banyoda daha fazla yer açılması sağlanır. Her büyüklükte banyoda güzel görüntü vermesinin yanında küçük alanlı banyolarda yerden ekstra tasarruf sağlaması oldukça istenen bir durumdur.

Klozet çeşitleri içerisinde son dönemde katılan bir ürün de bazı özellikleri ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. Bu ürün hem şekliyle hem de diğer özellikleri ile kullanıcıların takdirini kazanan oval klozet çeşitleridir. Ürünün ilk göze çarpan detayı görüntüsüdür. Standart tasarımlardan farklı oluşu ve estetik duruşu ile fark yaratmayı başarır. Ürünün ilk bakışta anlaşılamayan ancak montajından sonra fark edilen başka bir avantajı da bulunduğu mekana kattığı büyüklük algısıdır. Yapısı gereği bulunduğu ortamı olduğundan daha büyük göstererek ortamda ferah bir hava oluşmasına yardımcı olur. Çok uzun yıllardır her banyoda yer alan standart klozet çeşitlerini kullanmak istemeyenler için farklı klozetler piyasada yerini almaya başlamıştır. Bunlardan biri de kare klozet modelleridir. Üstelik bu yeni model ürünler içerdiği teknikler bakımından çok daha ileri seviye ürünlerdir. Şık ve zarif bir banyoya sahip olmak ve standardın dışına çıkmak isteyenler için bu modeller farklı alternatifler olarak dikkat çeker.  Daha ağır ve gösterişli banyo dekorasyonu isteyen kullanıcılar için ise keskin hatları olan ürünlerin seçilmesi çok daha uygun bir alternatif olur. Akıllı klozet olarak anılan klozet çeşitleri ise duvara gömülü olan rezervuarlar ile kullanıcılarına sunulur. Bu rezervuar tipleri tüm klozet çeşitlerinde kullanılabilen modellerdir. Teknik detayları, görselliği, fonksiyonelliği ile göze çarpan bu ürünlerin sayısına her geçen gün yenileri eklenir. Akıllı klozetler göze çarpan detaylarının yanı sıra banyonun verimli şekilde kullanılmasına da katkıda bulunur. Klozet çeşitleri arasında bulunan ve ortak yaşam alanlarında kullanılan bir model de engelli klozetidir. Eski dönemlerde her yerde görmenin mümkün olmadığı bu ürünler son dönemde hastane, avm, restoran gibi toplu alanların hepsinde bulunur. Günümüzde rakiplerinin arasına yeni eklenen engelli klozeti çeşitleri ergonomik yapıları sayesinde evlerde de kendilerine rahatlıkla yer bulabilir konumdadır.  Özel ihtiyaçları bulunan kullanıcılar için geliştirilen bu ürünlerin yanında bazı yardımcı aksesuarlar bulunur. Bu materyal ve aksesuarlar tamamen kullanıcıların rahatlık ve konforunun artması için eklenir. Eklenen bu aksesuarlar sayesinde bedensel engeli olan kişiler başka bir bireye ihtiyaç duymaksızın bu klozetleri kullanabilir. Çeşitliliğin çok olması kullanıcıların kendi ihtiyaçları olan asıl ürünü bulmasına yardımcı olur. Bu çeşitleri içerisinden herkes kendi zevkine ve ihtiyacına uygun ürünü mutlaka bulur.

Klozet Üretiminde Kullanılan Malzemeler ve Montajlarına Göre Klozet Tipleri

Klozet modelleri çeşitlilikleri ile bilinen banyo aksesuarlarından biridir. Kendilerinden beklenmeyen derecede çeşitliliğe sahiptir. Ancak bu çeşitlilik sadece görsellik açısından olur. Üretim sırasında kullanılan malzeme genellikle seramiktir. Az da olsa başka ürünler ya da özel üretim olan çeşitler bulunsa da piyasada yer alan klozet çeşitlerinin yapımında seramik bazlı malzemeler kullanılır.  Seramik malzeme kullanılmasının en önemli nedeni evlerce bulunan banyo ve tuvalet bölümlerinin hijyen açısından özen gösterilmesi gereken bölümler olmasıdır. Her bir malzemeyi kullanarak bu bölümlerde gerekli hijyen ve sağlık kurallarını yakalamak mümkün olmaz. Seramik malzemeler kolay temizlenebilir ve sterile edilebilir oluşu ile klozet yapımında kullanılır. Üzerinde biriken kirliliklerin zor temizlendiği ve gerekli hijyen koşullarının oluşturulamadığı klozetler sağlık açısından risk barındıran ürünlerdir. Seramik malzemeler ise uygun temizlik ürünleri ile hızlı ve basit biçimde temizlenebilir ve gerekli steril ortamı sağlayabilir. Bu sebeple de hemen hemen her klozet çeşidinin yapımında kullanılır. Seramik hammaddenin seçilmesinin bir nedeni de ürünün görsel açıdan taşıdığı zarafettir. Zarif ve estetik bir duruşa sahip olması ile banyo dekorasyonlarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Seramik malzemelere eklenen dış kaplama kısmı ise ürünleri darbelere ve çiziklere karşı korur. Banyo da gerçekleşebilecek bir kaza anında seramik malzemeler basit darbeler ile zarar görmez. Seramikler sağlık açısından da oldukça önemli ürünlerdir. Bu malzemelerin insan sağlığına olumsuz bir etkileri bulunmaz. Seramiklerin cilde ya da vücuda karşı kaydedilmiş olumsuz bir etkisi yoktur. Bu olumlu özellikleri sayesinde sadece evlerde değil okul, hastane gibi kalabalık alanlarda da gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Klozet çeşitlerinde dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da seramik üzerine yapılan kaplama malzemelerinde anti bakteriyel özellik bulunmasıdır. Bu özellik evlerdeki kullanımlarda da önem teşkil etse de toplu alanlarda kesinlikle bulunması gereken bir durumdur.  Son dönemde ortaya konan modeller görsellik açısından farklı olmasının yanında hijyen açısından da beklentileri fazlasıyla karşılar durumdadır. Hijyen ve sağlık açısından beklentileri karşılayan ürünlerin ortaya konması sayesinde kullanıcılar kendi istedikleri ürüne daha kolay ve hızlı şekilde ulaşabilir.

Banyoların en önemli aksesuarlarından biri olan klozet çeşitlerini değerlendirirken pek çok detayı irdelemek gerekir. Ürünün boyutu, kullanılan malzemeler, dekorasyona katkısı, şekli, ergonomik ve işlevsel oluşu gibi konular teker teker ele alınarak bir karara varılmalıdır. Ancak bunların dışında kalan montaj yöntemi de oldukça önemli bir detaydır. Klozet seçimi yapılmadan önce asıl netleştirilmesi gereken bir konu montaj olmalıdır. Montaj banyonun alanına bağlı olarak seçilmesi gerektiği için öncelikle buna karar vermek sonrasında ise diğer konulara odaklanmak önemlidir. Banyonun kullanım alanı ilk belirlenmesi gereken ölçüdür. Buna ait bir ölçeklendirme yapılarak boyutun yanında en ideal montaj şekli de belirlenmelidir. Montaj yapılabilecek alan da belirlenmeli ve montaj için şartların uygun olup olmadığı incelenmelidir. Banyo yapısı gereği her türlü montaj için uygun olmayabilir. Yer monte edilen klozetler için yerde uygun bir alanın olup olmadığı ve genel alanın buna uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer klozet duvara monte şekilde düşünülüyor ise duvarın buna engel durumu olup olmadığına bakılmalıdır. Gider kısmı da önemli bir detaydır. Giderin şekli montajına göre değişiklik gösterir.  Duvara monte edilen klozetler için gider duvardan, yer monte edilen klozetlerin gideri ise yerden olmalıdır. İstenilen ürünün gider şeklini karşılamayan tesisat biçimleri tadilat gerektirir. Tadilat yapmak istemeyen kişiler ise tesisat şekline uygun ürünler seçmelidir. Rezervuar kısımları da montaj konusunda mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Klozet kısmında olduğu gibi rezervuar montajı için de alanın uygun olup olmadığı, bir engel bulunup bulunmadığı incelenmelidir. Bu durum kontrol edildikten sonra rezervuarı ile birleşik ya da ayrı, gömülü ya da gömülü olmayan rezervuara sahip, yer ya da duvara monte şeklinde çeşitlendirilen ürünlerden en uygunu seçilmelidir. Klozetlerin seçiminin bu derece önemli olmasının nedeni değiştirilme süresinin oldukça uzun olmasıdır. Sık sık yenilenip değiştirilen aksesuarlar olmadıkları için seçilen klozetin hem görüntü hem de kullanış açısından en ideal ürün olması gerekir. Hem uzun ömürlü hem de sağlam ürünler kullanmak her kullanıcının beklentisidir. Klozetin bu şartları sağlaması için gerekli olan detaylardan biri de klozet ölçüleridir. Banyo ölçülerinin ve dekorasyonlarının çeşitliliği klozet ölçülerinde de farklılığa neden olur. Klozet ölçüsünün doğru belirlenmesi aslında klozetin değil banyo alanının düzgün şekilde kullanılması için önemlidir. Ölçülerinin banyoya uygun şekilde seçilmediği klozetler istenen verimi sağlamaz. İstenen şekilde kullanımı mümkün olmayan klozetler kısa zaman sonra yenileri ile değiştirilmek durumunda kalır. Ölçülerin önemli olması evde farklı kişilerin yaşaması ile de ilgilidir. Evde çocuk ve yetişkin olmak üzere farklı kişiler bulunabilir. Bunların her biri için ayrı bir klozet bulunması mümkün olmadığı için hepsinin ortak olarak kullanabileceği ideal bir ölçünün belirlenmesi gerekir. Çocukların bulunduğu evler için küçük boyutlu ürünlerin kullanılması daha doğru bir seçim olur. Ancak klozetin büyük seçilmesi durumunda farklı aksesuar ve aparatlar kullanarak ürünü çocukların da kullanabileceği boyutlara getirmek mümkün olabilir. Yaşlı ve özel durumu olan kişiler için de yine klozetlere ek aparatlar temin edilebilir. Bu şekilde başkalarına olan ihtiyaç minimuma indirilmiş ya da sıfırlanmış olur. Klozetin ölçülerini belirlerken tüm bu kriterler incelenmeli ve her bir kriter ile en uyumlu olan model seçilmelidir. Bu şartlar sağlandığında banyo alanını maksimum düzeyde verimli kullanılır ve uzun yıllar boyunca klozet yenileme ile uğraşmaya gerek kalmaz.

Dekoratif Açıdan Klozetlerin Önemi Nedir?

Evlerde bulunan her mekan dekoratif açıdan önem arz eder. Bu alanlara banyo da dahildir. Banyonun evde sık vakit geçirilen yerlerden biridir. Bu sebeple de dekorasyonuna önem verilmelidir. Klozetler ve beraberinde kullanılan set banyo dekorasyonunun en önemli nesneleridir. Banyo da oluşturulmak istenen hava klozet, lavabo, duş kabini gibi parçaların bir aradaki uyumuyla yakından alakalıdır. Modern ya da klasik istenen tarzı yakalamak için klozet seçimine çok dikkat etmek gerekir.

Klozetlerde Kullanılan Aksesuar ve Yedek Parçalar Nelerdir?

Klozetler montajları yapıldığında tek bir ürün gibi görünse de aslında pek çok parçanın bir arada kullanılması ile oluşurlar. İlk olarak göze çarpan parçaları her zaman rezervuarları ve kapak kısımlarıdır. Bunlar klozetin en temel parçalarıdır. Rezervuar ve kapak olmadan klozetin kullanılması mümkün değildir. Bunun dışında rezervuar içi, sifon gibi parçalar da yine klozetlerde kullanılan aksesuarlardır. Bu sayılan parçalarda meydana gelen arızalar, tamir ya da değişim yolu ile düzeltilebilir. Ayrıca çocuklar ya da özel durumu olan kişiler için de kolay kullanım sağlanması için farklı aksesuarlar kullanılabilir.

Klozet Seçerken Neler Dikkat Edilmelidir?

Banyolarda kullanmak üzere klozet seçimi yaparken hem görsel hem de kullanım açısından değerlendirme yapmak gerekir. Öncelikli konu montaj şeklini belirlemektir. Sonrasın bu montaj şekline sahip ürünlerden biri seçilebilir. Seçilen ürünün rezervuar montajı da belirlenmelidir. Duvar içi ya da dışı olarak netleştirilen ürünler daha hızlı şekilde seçilebilir. Klozetin tarzı, şekli, ölçüsü ve rengi gibi konular da mutlaka değerlendirilmesi gereken özelliklerdir. Bunları belirlerken bir yandan bütçeyi de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu kriterlerin her biri değerlendirildikten sonra en uygun ürün çok hızlı ve pratik şekilde seçilebilir.